09185166862 آدرس: سنندج، روبروی فرودگاه، پشت پمپ بنزین ناصری

چگونه کنه واروآ به کلنی های زنبور عسل خسارت وارد می کند؟

تاثیرات کنه واروآ بر روی کلنی های زنبور عسل در سه سطح قابل بررسی است. ورود کنه واروآ به کلنی زنبور عسل فاجعه بار تر از آن چیزی است که معمولا زنبور داران به آن می نگرند. حمله به لاروهای زنبور عسل و مشاهده زنبورهای بدون بال تنها بخشی از خسارات کنه در کلنی است. این خسارات به نحوی جمعیت زنبورها را تحت تاثیر قرار خواهند داد که می تواندبه اضمحلال کامل یک کلنی منجر شود. سرعت بالای افزایش جمعیت کنه در کلنی ها ضرورت در نظر گرفتن تمهیدات به موقع و مبارزه موثر با ایت آفت را آشکار می سازد. بنابراین شناخت تنوع خسارات کنه واروآ می تواند به افزایش انگیزه برای مبارزه با این آفت کمک شایانی نماید.

خسارت کنه واروآ

  • انتقال ویروس ها: تعدادی از ویروس ها بطور طبیعی در جمعیت های زنبور عسل وجود دارند. وجود این میزان محدود از ویروس در کلنی معمولا با ایجاد خسارت قابل توجه همراه نخواهد بود. اما کنه به عنوان یک ناقل، ویروس های جدید را به کلنی منتقل و ویروس های موجود را نیز پخش می کند و از این طریق باعث افزایش آلودگی در کلنی ها می شود. همچنین کنه واروآ می تواند آسیب های ناشی از بعضی بیماری های معمول زنبور عسل مانند نوزما را تشدید کند.
  • تاثیر بر کلنی: کلنی قدرت سازگاری را به دو صورت از دست می دهد: ۱) زنبورهای نر قدرت پرواز را از دست داده و در نتیجه شانس جفتگیری و انتقال ژنتیک مادر به نسل بعد به طور فاحشی از دست می رود. ۲) کلنی های آلوده به کنه به شدت کم جمعیت شده و قدرت بچه دادن را از دست می دهند و در صورت عدم درمان، کلنی در طی دو یا سه سال از بین خواهد رفت. همچنین در کلنی های آلوده، فعالیت هایی مانند چراگری، پرورش نوزادان و قدرت دفاعی کلنی کاسته شده و در نهایت منجر به کاهش چشمگیر عسل طبیعی و کاهش راندمان گرده افشانی می شود.
  • تاثیر بر زنبورها: زنبورهای الوده شده با کنه واروآ در طول مراحل نوزادی معمولا زنده می مانند اما بعد از تولد ممکن است مشکلات فیزیولوژیکی و ریخت شناسی در زنبورهای بالغ ایجاد شود. این مشکلات شامل کاهش طول عمر، کاهش وزن، بال های تغییر شکل یافته، کاهش مقاومت طبیعی در مقابل عفونت ها و افزایش مرگ و میر زنبورها می شود. همچنین اسپرم زنبورهای نر نیز با افزایش ویروس ها در کلنی، می تواند به ویروس آلوده گردد.

گرده گل

بره موم