09185166862 آدرس: سنندج، روبروی فرودگاه، پشت پمپ بنزین ناصری

نکات آماده سازی زنبور عسل برای زمستان گذرانی

بعد از رعایت نکات آماده سازی کلنی ها  نوبت به نکات آماده سازی زنبور عسل برای زمستان گذرانی می باشد و رعایت استقرار کندوها که از پایه گذارترین اصل حفظ سلامت جمعیت زمستان گذراان بوده است همچنین باید به نکات زیر نیز توجه نمایید.

ب) بیماری و آفات بیماری همیشه هست.

همانگونه که کنه واروا همیشه همراه زنبور عسل هست . نوزما اکثرا در مناطق شمالی در طول سال خودنمایی می کند ولی زمستان تهدید جدی برای جمعیت زمستان گذران می باشد. زنبورداران باید دقت کنند که بیماری و آفاتی که مربوط به زنبور عسل بوده در تمام فصول به شکل پنهان و آشکار ودنمایی می کنند. حال چرا پاییز و زمستان تهدید جدی به شمار می آید. این به دلیل داشتن جمعیت ثابت و عدم تخم ریزی و جایگزین نشدن جمعیت کارگری می باشد. آنچه موجب فروپاشی کلنی ها در فصل پاییز و زمستان می شوند سرما نیست بلکه از دست رفتن تدریجی کارگری شما است حال سوال اینجا است که چه کاری باید انجام داده شود؟ شهریور بهترین بهترین زمان استفاده از داروها موثر بر علیه جرب واروآ می باشد و اگر در این زمان کوتاهی شود حتما آن را تا پایان مهر ماه به اتمام برسانید. چون در ماه آبان دیگر نمی توان جمعیت کندو ی زنبور عسل طبیعی را دید. استفاده از آنتی بیوتیک های  و داروهای مقابله با بیماری در طیف گسترده مثل استرپتومایسین جهت پیشگیری یا درمان بیماری های عفونی، میکروبی و روده ای (نوزما،لوک) که قدرت درمان بالایی دارد استفاده کرده و از سلامت زنبورهای خود آسوده خاطر شد.

ت)ذخیره زنبورها (عسل طبیعی ، گرده گل

آنچه باعث تداوم و از بین نرفتن نسل زنبور عسل طبیعی از کره زمین شد، خوی وحشیگری آنها و اسکان در تنه درختان یا دل صخره کوه ها و … بوده است که عسل طبیعی آنها از دستبرد انسانها در امان بوده است. اگر این روند برداشت نادرست از کندوهای زنیور عسل طبیعی و مدیریت ناکارآمد در بین زنبورداران مبتدی به خاطر شرایط بد اقتصادی و برداشت بیشتر کلنی ها جهت سود و ترمیم هزینه ها ادامه می یابد. هر ساله شاهد مرگ و میر تعداد زیادی از کندوها در زنبورستان ها می باشیم. یکی از نکات مهم در آماده سازی زنبورها برای گذراندن زمستان حفظ عسل طبیعی برای جمعیت کندو می باشد. زنبوردار باید قبل از رسیدن فصل سرما موارد زیر را جهت تامین ذخیر زنبور عسل رعایت کند:

  • برداشت کمتر عسل طبیعی به تناسب جمعیت
  • دادن شربت یک به یک در صورت کمبود ذخیر در روز آفتابی
  • قرار دادن خمیر شیرین
  • جابجایی قاب های عسل طبیعی از کندوهای که عسل زیاد دارند، به کندوهای کم جمعیت
  • در صورت وجود گرده گل در حجره ها سعی کنید هفته ای ۱۰۰تا۱۵۰ گرم کیک گرده در اختیازشان قرار دهید. تا در زمستان مجبور نشوند به خاطر عدم وجود گرده در کندو و از چربی های زیر پوستی خود استفاده کنند. در آن صورت زنبورهای شما لاغر و ریز شده و بهار دیررسی در انتظار شما از نظر جمعیت خواهید داشت.پتغذیه پاییز کلنی ها باید تا حداکثر اواخر شهریور ماه خاتمه یابد.
  • هیچوقت شربت در جاخوراکی شما بعد از ۲ روز نماند چون فاسد شده و غیر قابل مصرف می باشد. در صورت مشاهده با چنین کلنی های که شربت نمی برند باید به بیماری و ملکه زنبور عسل مشکوک شده و کنترل گردد. در صورت پیری ملکه با دیگر کندوها ادغام و در صورت پیری ملکه با دیگر کندوها ادغام و در صورت آلوده گی و عفونت یا میکروبی و نوزما یا لوک و… با استرپتومایسین درمان کنید