09185166862 آدرس: سنندج، روبروی فرودگاه، پشت پمپ بنزین ناصری

نکات اصلی در خصوص در معرفی ملکه

معرفی ملکه سه فاکتور اصلی لازم است که در این بخش به طور مختصر به شرح آن می پردازیم:

  1. یتیم شدن کامل کلنی
  2. صبر زنبوردار
  3. تغذیه کلنی

تغذیه کلنی: برای معرفی ملکه اولا باید تغذیه کلنی با کیک یا شربت حاوی گرده یا مواد جایگزین و ویتامین های انجام بشود چون اگر ذخایر بدن زنبور کافی باشد در پذیرش ملکه و همچنین زنبور کارگر و زنبور نر موثر است. در فصل بهار که گرده گل به فراوانی موجود است زنبور عسل به راحتی زنبورهای دیگر را می پذیرد.

یتیم شدن کامل کلنی: زنبور عسل باید یتیم شده باشد. یتیم شدن یعنی اینکه بوی ملکه قبلی و در مورد پیشرفته تر بوی تخم و لارو از ملکه قبلی وجود نداشته باشد. برای معرفی ملکه های گران قیمت بوی لارو اصلا نباید باشد ولی برای ملکه های ارزانتر نبودن بوی ملکه قبلی کفایت می کند.  بهترین راه جدا نکردن زنبور با قاب شفیره در حد ۲ قاب است و معرفی ملکه به آن بعد از ۲۴ ساعت و به تدریج ادغام کردن یا تقویت با دادن شفیره است.برای ملکه های گران قیمت معرفی باید با دو قاب انجام بشود. و بهترین قفس از نوع فشاری است.اگر در قفس معمولی معرفی انجام می شود حداقل دو روز در قفس در بسته و یک روز در در قفس با خمیر جهت آزاد کردن است.

صبر زنبوردار: سومین عامل صبر زنبوردار در معرفی است. که مورد مهمی است. اگر هم صبر ندارد و قصد آزاد کردن زود هنگام دارد باید از روش قراردادن در اب ولرم یا مالیدن عسل به پشت ملکه بعد از حداقل یک روز از معرفی استفاده کند و از دود یا ریختن عرق در کندو بهره ببرد. معرفی ملکه پیچیدگی زیادی دارد گاهی با یک دود دادن ملکه پذیرش می شود. و گاهی با رعایت همه جوانب پذیرش با شکست روبه رو می شود و دلیل آن وجود عامل یا عواملی است ناشناخته از طرف ما و کاملا شناخته شده از طرف زنبور. گاهی بعد از بچه گرفتن شاخون را می پذیرند. ولی احتمال خراب کردن آن زیاد است. یتیم شدن حداقل ۴ساعت و بهتر ۸ ساعت زمان میبرد. با این حال گاهی شاخون داده می شودو خراب می کنند. اگر شاخون به کندوی یتیم داده شود و خراب کردن دلیلش ممکن است معیوب شدن شاخون باشد که ما نمی بینیم و آنها می فهمند و خراب می نند. اگر یک روز بعد داده شود یا مدتی در قفس محافظ و یک روز بعدش محافظ برداشته شود تا پذیرش ملکه متولد شده بهتر صورت بگیرد.

عسل طبیعی

گرده گل